Statut żłobka
Rozdział I – POSTANOWIENIA OGÓLNE
1
- Niniejszy statut określa zasady funkcjonowania, cele i zadania żłobka, którego pełna nazwa brzmi: Maya – Prywatny Żłobek
- Miejscem prowadzenia działalności żłobka jest Poznań, ul. Łowicka 2/1.
- Organem prowadzącym Żłobek jest Właściciel Iwona Muszyńska.
- Maya jest prywatnym żłobkiem świadczącym usługi opiekuńczo-wychowawcze nad dziećmi w wieku od 5 miesięcy do 3 lat.
- Żłobek jest wpisany do rejestru żłobków w Urzędzie Miasta Poznania.
- Lokal żłobka Maya spełnia wszystkie standardy i ma pozytywną opinię Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego
2
Żłobek działa na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, w tym w szczególności na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235), zwanej dalej ustawą.
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (Dz.U. 2011 nr 69, poz. 368).
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (Dz.U. 2011 nr 69, poz.367).
- Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593).
Rozdział II – CELE I ZADANIA ŻŁOBKA
3
- Celem działania Żłobka jest zapewnienie opieki, nad dziećmi w wieku od ukończonego 20 tygodnia życia, w warunkach umożliwiających rozwój psychiczny i fizyczny dziecka właściwy dla jego wieku.
- Opieka może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia.
4
Zadaniem Żłobka jest :
- Zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych.
- Zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej, wychowawczej oraz edukacyjnej, odpowiedniej do potrzeb dziecka i możliwości Żłobka.
- Zaspokojenie podstawowych potrzeb rozwojowych dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności.
- Zagwarantowanie dziecku właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami opieki pielęgnacyjnej.
- Zapewnienie warunków lokalowych i wyposażenia zgodnych z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a także zapewnienie opieki przez personel Żłobka o wymaganych Ustawą kwalifikacjach.
- Dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas ich pobytu w Żłobku, w tym także podczas zajęć oraz zabaw prowadzonych poza nim.
Zadania powyższe Żłobek realizuje poprzez:
- Prowadzenie zajęć opiekuńczo – wychowawczych i edukacyjnych uwzględniających rozwój psychoruchowy dziecka, właściwy do jego wieku.
- Prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.
- Wykonywanie czynności związanych z profilaktyczną opieką pielęgniarską, udzielanie pomocy w nagłym zachorowaniu.
- Współpracę z rodzicami w zakresie wychowania dziecka, pomaganie rodzicom w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka.
- Współdziałanie z podmiotami działającymi na rzecz wszechstronnego rozwoju dziecka.
Rozdział III – WARUNKI PRZYJMOWANIA DZIECI DO ŻŁOBKA
5
Rekrutacja oraz odstąpienie od umowy
Warunkiem przyjęcia dziecka do Żłobka jest:
- wypełnienie i złożenie u Dyrektora Żłobka karty zgłoszeniowej dziecka,
- zawarcie umowy cywilno –prawnej (zwanej dalej: Umową) – zawarcie Umowy jest równoznaczne ze zobowiązaniem się do przestrzegania postanowień niniejszego statutu oraz Regulaminu Organizacyjnego Żłobka,
- zapoznanie się z niniejszym statutem oraz Regulaminem Organizacyjnym Żłobka, oraz przestrzeganie ich postanowień,
- wpłacenie wpisowego w wysokości ustalonej w cenniku i przestrzeganie terminowej wpłaty czesnego. Wpisowe jest bezzwrotne i płatne jednorazowo. Gwarantuje rezerwację miejsca oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- dostarczenie zaświadczenia od pediatry, że dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań, by mogło uczęszczać do Żłobka.
6
- Podpisanie umowy jest równoznaczne z akceptacją statutu, regulaminu i cennika.
- Przyjęcie dziecka do żłobka może nastąpić w trakcie całego roku kalendarzowego, w miarę wolnych miejsc.
- W przypadku, gdy liczba zgłoszonych dzieci jest większa od liczby miejsc o przyjęciu do żłobka decyduje przede wszystkim kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają dzieci już uczęszczające, a także rodzeństwo dzieci uczęszczających.
- Do żłobka przyjmowane są dzieci zdrowe oraz z alergią po wcześniejszym ustaleniu z personelem.
- Rodzic otrzymuje informację zwrotną o przyjęciu jego dziecka do Żłobka po zaksięgowaniu opłaty wpisowej.
- Do Żłobka może być przyjęta taka liczba dzieci, która gwarantuje dzieciom właściwą opiekę oraz pełne bezpieczeństwo w Żłobku oraz w czasie zajęć prowadzonych poza nim, z zachowaniem wymagań określonych Ustawą i przepisami wykonawczymi do Ustawy.
- Umowa pomiędzy Rodzicami/ Prawnymi Opiekunami dziecka, a Żłobkiem zwierana jest na okres jednego roku szkolnego.
7
- Wprowadzenie umowy cywilno-prawnej może nastąpić za pisemnym jedno miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca.
- Zaprzestanie naliczenia opłaty następuje z końcem miesiąca, w którym mija okres wypowiedzenia i oznacza skreślenie dziecka z listy wychowanków żłobka.
8
Dziecko może być skreślone z listy wychowanków w szczególności, gdy rodzice/opiekunowie:
- nie przestrzegają postanowień obowiązującego w żłobku statutu, regulaminu i obowiązujących w żłobku procedur,
- nie wywiązują się z obowiązku terminowego regulowania obowiązujących w żłobku opłat – na zasadach zawartych w niniejszym statucie i zawartej umowie cywilno-prawnej,
- zostali informacje o stanie zdrowia psychicznego lub fizycznego dziecka mające wpływ na prawidłowy proces dydaktyczno-wychowawczy i bezpieczeństwo innych dzieci w żłobku,
- nie zgłosili właścicielowi, dyrektorowi lub opiekunowi prowadzącemu grupę powodu nieobecności dziecka trwającej ponad 14 dni oraz gdy nastąpił brak współpracy pomiędzy rodzicami/opiekunami, a opiekunami żłobka w kwestii rozwiązywania problemów powstałych w procesie opieki i wychowania dziecka,
- dziecko swoim zachowaniem zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych dzieci.
9
W przypadku podjęcia decyzji o skreśleniu dziecka z listy wychowanków, o którym mowa w punkcie 8 nie obowiązuje termin wynikający z umowy cywilno-prawnej wynikającej z punktu 7 niniejszego statutu.
- Pisemną decyzję o skreśleniu dziecka z listy wychowanków żłobka przekazuje się rodzicom/opiekunom lub przesyła na adres podany przez nich, do wiadomości żłobka.
- Od decyzji służy rodzicom/opiekunom odwołanie w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji do dyrektora żłobka.
Rozdział IV – ZASADY USTALENIA OPŁAT ZA POBYT I WYŻYWIENIE
10
- Usługi świadczone w Żłobku są odpłatne.
- Żłobek stosuje stałe comiesięczne opłaty w formie abonamentu (według ustalonego cennika) płatne
do 5-go dnia danego miesiąca. - Opłaty za wyżywienie obliczane są i pobierane do 5-go następnego miesiąca
11
- Opłata za żłobek nie podlega zwrotowi za dni wolne ustawowo, przerwy świąteczne oraz dodatkowe dni wolne i letnią przerwę wakacyjną ustaloną przez Dyrektora Żłobka.
12
- Wszystkie opłaty przyjmowane są w formie przelewu na konto finansowe żłobka lub w kasie żłobka.
- Żłobek zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości opłat. W przypadku zmiany odpłatności za korzystanie ze żłobka, Dyrektor żłobka zobowiązany jest do sporządzania aneksu do niniejszej umowy i przedstawienia go do podpisania rodzicowi/opiekunowi dziecka w terminie jednego miesiąca poprzedzającym wejście w życie nowych stawek.
Rozdział V – KONTROLA I NADZÓR
- Nadzór nad działalnością Żłobka w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki sprawuje Prezydent Miasta Poznania.
- Nadzór, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
a) warunki i jakość świadczonej opieki,
b) realizację zadań statutowych Żłobka,
Rozdział VI – ZASADY FUNKCJONOWANIA ŻŁOBKA
Szczegółowe zasady funkcjonowania Żłobka, w tym w szczególności jego organizację wewnętrzną, zasady działania, godziny przyjmowania i odbierania dzieci ze Żłobka oraz zakres zadań poszczególnych pracowników Żłobka określa Regulamin Organizacyjny Żłobka.
Rozdział VII – POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Zmiany statutu Żłobka nadaje się w trybie właściwym do jego nadania.
- Żłobek zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w statucie, regulaminie i cenniku. Rodzice/Opiekunowie dzieci niezwłocznie zostaną poinformowani o wprowadzonych zmianach.
- Statut wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym statucie mają zastosowanie właściwe przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu pracy.